reklama

Ako uvariť bronzovú marmeládu

V tomto článku bližšie popíšem, ako sa marmeláda varí, čo všetko s ňou súvisí a čo pri nej nesmie chýbať

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Veľa ľudí je prekvapených, keď sa dozvedia, že si v rámci EÚ od roku 2004 presadila Veľká Británia, aby pod pojmom marmeláda mohol byť len produkt z citrusového ovocia, kam patria citróny, limetky, kumkvaty, mandarínky, grapefruity, pomaranče a pomelo. Ak nie je teda produkt z citrusov, musí byť takýto produkt označený buď ako ovocná nátierka, džem alebo lekvár. Priznávam sa, aj pre mňa to bolo prekvapením. Winston Churchill miloval pomarančovú marmeládu a deň bez nej nepovažoval za plnohodnotný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvariť marmeládu sa podľa návodov na internete môže zdať celkom ľahké. Treba si v prvom rade dať pozor pri výbere ovocia, ktoré musí byť čerstvé a kvalitné. Podľa receptov z Anglicka je pri varení marmelády treba použiť toľko cukru, koľko máte ovocia. Na základe skúseností už viem, že treba dať najprv cukru menej a ak je treba, postupne ho pridať. Odparovaním totiž cukor v marmeláde zostáva a môže sa Vám stať, že Vás z priveľa cukru bude pri jedení marmelády dokonca páliť v hrdle. Niekto radí dávať pri varení želírovací cukor, niekto dáva džemko, iný pektín. Pre začínajúcich a pre tých, ktorí plánujú dlhšie skladovanie, odporúčam takýto prostriedok použiť. Kto sa venuje vareniu marmelád a džemov častejšie a už sa vyzná, ten varí dlhšie a v správny moment (k tejto časti sa dostanem neskôr) nalieva do pohárov. Pri pohároch zostanem trochu viac. Čistota je prvoradá, ovocie poctivo vyberám a preberám už v obchode, dokonca si ku každému kúsku privoniam a doma ho potom umývam dvakrát. Pri citrusoch treba dávať pozor na kôru, ktorá je chemicky tak dôkladne ošetrená, že by sa za to nemusel hanbiť ani Agent Orange, ktorým sa ničil prales počas vojny vo Vietname. Použitie kôry z bežných citrusov radšej neodporúčam. Ak chcete používať kôru, radšej si priplaťte a kúpte si bio citrusy, ktoré pochádzajú z prevereného zdroja (v médiách sa už veľa krát objavilo odhalenie, že nie je všetko bio naozaj bio). Poháre a viečka na poháre najprv oplachujem vlažnou vodou, potom so saponátom a teplou vodou a nakoniec ešte do už vyčistených pohárov a viečok dávam prevarenú vriacu vodu. Takto umyté poháre a viečka potom utriem suchým papierovým servítkom do sucha. Ak by ste tak neurobili, môže sa Vám stať, že pri starších pohároch v nich zostane zvyšok jedla, hoci nevýznamný, ktorý Vám spôsobí kysnutie, resp. skazenie celého drahocenného obsahu a tým Vaša práca vyjde navnivoč.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri varení ovocia, marmelády nevynímajúc, sa používa cukor. Či sa nám to páči alebo nie, bez neho sa tá pravá a hlavne chuťovo dobrá marmeláda robí len ťažko. Experimentmi s náhradou cukru za med veľmi nestrácajte čas. Ak chcete urobiť zaujímavú detskú výživu, ktorú zjete v priebehu pár dní (2-3), tak to urobte. Ale inak je to škoda medu a peňazí. Trstinový, brezový alebo hroznový cukor znejú zaujímavo, ale po preštudovaní ich výrobného procesu mám skôr pocit, že je to ťah na naše peňaženky a na zlé svedomie, že konzumujeme priveľa cukru. Zaplatiť za kilo takéhoto cukru niekoľkonásobne viac a nutnosť použiť ho vo väčšom množstve, aby sa dosiahol želaný efekt, je podľa mňa dôkazom potvrdzujúcim moje slová. Rád sa však nechám presvedčiť, že taký cukor je lepší (týmto myslím teba, Zuzana).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konečne sa dostávame k vareniu, ktoré som sľúbil bližšie popísať. Ako všade, aj tu existuje cesta ľahšia a ťažšia. Ľahšia cesta je všetko ovocie nahádzať do dobrého mixéra a urobiť z toho tzv. smoothie. Tento mix potom dať do hrnca, pridať cukor a variť. Alebo to urobiť ako ja, každý kúsok ovocia pozrieť, vybrať kôstky, pokrájať a dať do hrnca. Časovo rátajte s tým, že príprava citrusového ovocia na varenie (sem patrí jeho umývanie a krájanie) trvá okolo 15 minút a viac. Varenie ako také takmer vždy trvá 90 minút a viac. Pri prvom zovretí si treba dávať pozor, pretože obsah hrnca má tendenciu zväčšiť objem a z hrnca vykypieť. Preto radšej použite väčší hrniec a miešajte, miešajte, miešajte. V prvej časti článku som písal o správnom momente, kedy prestať marmeládu variť a začať ju rýchlo dávať do pohárov. Počas varenia zistíte, že obsah hrnca postupne hustne. Je viacero metód, ako zistiť, že variaca sa marmeláda je pripravená na nalievanie do pohárov. Ja používam obidve – tou prvou je nabrať na lyžičku marmeládu a dať ju na 3 minúty do chladničky vychladnúť alebo dať do mrazáku malý tanierik aspoň na 10 minút a naň kvapnúť marmeládu. Pri oboch spôsoboch ide o to isté – keď marmeláda vychladne, vidíte, či sa na podklade tzv. hýbe alebo stojí. A sme pri ďalšom bode, ktorý je dôležitý – akú marmeládu máte radi? Radšej si dáte hustejšiu alebo redšiu? Presnú konzistenciu, aká Vám najviac vyhovuje, zistíte až po viacerých vareniach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súťažná marmeláda na celosvetovej súťaži býva hodnotená z viacerých hľadísk, na ktoré treba brať pri príprave a varení marmelády zreteľ. Do úvahy sa berie farba marmelády, jej konzistencia, vzhľad pohára a chuť. Za každé z týchto kritérií udeľuje porota body, ktoré sa na konci spočítajú. Za farbu môžete dostať maximálne 5 bodov, za konzistenciu 6 bodov, za chuť 7 bodov a za vzhľad pohára 2 body. Spolu je to 20 bodov. Na zisk bronzového miesta treba dosiahnuť minimálne 16 bodov. Do súťaže som poslal 3 marmelády do 3 kategórií – prvá kategória boli Začiatočníci, kde som získal 14 bodov a pochvalu za zaujímavú kombináciu (tu som použil citrón, citrónovú kôru, tymián a cukor). V kategórii Muži som získal za tú istú kombináciu 15 bodov a ušlo mi tak bronzové miesto o 1 bod. V kategórii Marmeláda s alkoholom získala moja marmeláda bronz (použil som kombináciu whisky, pomarančov, cukru a zeleného čaju s jazmínom).

Kombináciu, ktorá chutí, super vyzerá, lákavo vonia a môže vyhrať, Vám len tak neporadím. Ako je každý človek iný, tak aj chute majú ľudia rôzne. Iné chutí ženám, iné deťom, iné silným chlapom, iné hasičom a tak ďalej. Preto googlite, skúšajte, testujte, pýtajte sa, experimentujte. A popravde, neexistuje zlá kombinácia, len ste dali málo cukru :-D

Ďakujem všetkým ľuďom, ktorým sa podarilo dočítať až sem. Verím, že som Vás inšpiroval, zaujal a potešil. Vedieť potešiť a vykúzliť niekomu úsmev na perách je pre mňa hnacou silou, ktorá mi pomáha ísť ďalej. Ale o tom niekedy inokedy.

Pre záujemcov, ktorí sa chcú dozvedieť viac, som s mojimi blízkymi zakúpil doménu www.marmelady.sk a vytvoril mail info@marmelady.sk, kde by sme chceli v budúcnosti uvádzať nové zaujímavé chute a nápady (varenie chutney, bio džemov, detských bio výživ bez pridávania cukru a veľa ďalšieho).

Radovan Cifra

Radovan Cifra

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Radovan, bývam v Trnave, pracujem v rámci Integrovaného záchranného systému a baví ma variť marmelády. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu